Обзор на XXI кръг на НБЛ

Двадесет и първият кръг на Националната баскетболна лига премина под фокуса на дебюта на Тони Дечев начело на Лукойл Академик, чиито състезатели не допуснаха изненада и победиха у дома Рилски спортист с 91:83. Отборът на Левски запази мястото си в тройката след домакински успех над Ямбол с 98:84, а Балкан се наложи над Берое със 79:65. Във Варна, в морското дерби Черно море Порт Варна се наложи над Черноморец с 85:67, с което записа дванадесетия си успех за сезона.

Отборът на Левски си върна на Ямбол за претърпяната загуба на турнира за Купата на България след домакински успех с 98:84. Това бе тринадесети успех за сините, с който те запазиха третото си място във временното класиране. Мачът премина изцяло под диктовката на играчите на Константин Папазов, като те поведоха в резултата от самото начало, не позволиха на съперника да постигне обрат, а в последната четвърт авансът им достигна до 27 точки. Капитанът на тима Павел Иванов отново беше над всички, като реализира 32 точки и асистира пет пъти. Алекс Симеонов и Митко Ангелов пък допринесоха за успеха съответно с 20 и 19 точки. За ямболии с 20 точки, 5 борби и 9 асистеции се изяви Тайлър Лейзър. Успешен треньорски дебют начело на Лукойл Академик направи Тони Дечев.

В спортния комплекс в Правец студентите победиха Рилски спортист с 91:83, като с осемнадесетата си победа за сезона те се „бетонираха“ на първото място в класирането с четири победи пред втория Балкан. Двата отбора си размениха по една част и се оттеглиха на полувремето при резултат 47:40 в полза на Лукойл Академик. Третата четвърт започна със силна игра на самоковлии, като те дори поведоха в резултата с 59:58, но домакините бързо отговориха на натиска и възстановиха аванса си, който успяха да задържат до края. За победителите най-резултатен с 14 точки беше Христо Захариев, а Тери Смит направи добро включване от пейката, завършвайки мача с 8 точки, 7 борби и 9 асистенции. За Рилски спортист над всички беше Йордан Бозов, който записа на сметката си 21 точки, 6 борби и 4 асистенции. Отборът на Балкан не срещна проблеми при домакинството си на Берое и записа победа със 79:65. Играчите на Влада Вукойчич започнаха силно мача и след първите две части имаха аванс от 17 точки, който им бе достатъчен, за да доиграят мача спокойно. Домакините показаха убедителна игра в подкошието, където спечелиха 47 борби срещу 30 на съперника, а имаха и преимущество при асистенциите – записаха 18 срещу само 5 на старозагорци. Най-полезен за победителите беше Иван Лилов, който завърши срещата с 17 точки, 5 борби и 5 асистенции, а Мартин Маринов записа 14.

Черно море Порт Варна отбеляза трети пореден успех в Националната баскетболна лига, като победи у дома Черноморец с 85:67. Мачът не започна по най-добрия начин за варненци, които, видимо подценили съперника, получиха цели 46 точки за две части. Ключова за крайния им успех се оказа третата четвърт, която те спечелиха с 29:10 и с това отказаха бургазлии и решиха мача в своя полза. Най-резултатни за победителите бяха Станимир Маринов и Лени Даниъл, които отбелязаха съответно 22 и 16 точки, а 14 записа в актива си Милян Пупович. За бургазлии с „дабъл-дабъл“ от 20 точки и 14 борби се отличи Деян Бьелич.

Автори: Александър Сотиров, Мануел Марков Колаж: Графика ООД
Забележка: При изготвянето на рубриката “Обзор на кръга” екипът на Sportal.bg използва единствено официалната статистика на Националната баскетболна лига, която се публикува в сайта на Българска федерация баскетбол.