Карч Кирали изведе САЩ до историческа първа световна титла (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на САЩ спечели световната титла за първи път в своята история, след като трумфираха на 17-тия Мондиал в Италия. Момичетата на легендарния Карч Кирали надиграха силния тим на Китай с 3:1 (27:25, 25:20, 16:25, 26:24) в големия финал, игран тази вечер пред над 12 500 зрители в зала "Медиоланум Форум" в Милано.
Карч Кирали изведе САЩ до историческа първа световна титла
Така САЩ спечелиха първата си световна титла при третия си опит, след като имат два загубени финала през далечната 1967 и 2002 година. Също така Карч Кирали записа нова златна страница в кариерата си, след като два пъти става олимпийски и веднъж световен шампион като играч на САЩ по волейбол в зала, както и има олимпийско злато като играч по плажен волейбол.
От друга страна това е трети загубен финал на световни първенства за китайките, които имат и две титли, но и огромен прогрес в сравнение с Мондиал 2010, когато са 10-ти.
По-рано тази вечер пък олимпийският шампион Бразилия трябваше да се задоволи с бронзовите медали, след като надделя драматично над домакините от Италия с 3:2 гейма.
Китайките започнаха по-добре в първия гейм, след като поведоха с 6:2 благодарение на Синюе Юан. Постепенно, обаче, САЩ успяха да обърнат резултата до 12:11 в своя полза след силни атаки на Кимбърли Хил. В крайна сметка американките измъкнаха трудно гейма с 27:25 след две грешки на Китай.
Момичетата на Карч Кирали продължиха да диктуват темпото на игра и във втората част и благодарение на отличната игра на Кимбърли Хил и Кели Мърфи я спечелиха с 25:20.
Китайските волейболистки, обаче, показаха характер в третия гейм и след добри изяви на Чунлей Зън и грешки на американките успяха да поведат първо с 8:7, а след това с 16:10. Смяната на Тин Жу с Сяотун Лю допълнително внесе смут в американския тим и Китай взе третия гейм с убедителното 25:16. Въпреки това, САЩ тръгнаха добре в четвъртата част и след силни изяви на Джорджън Ларсън-Бърбач, Кели Мърфи и Фолюк Акинрадево дръпнаха с 15:11. Китай успя да изравни при 19:19, но американките веднага си върнаха преднината при 22:19. Стигна се до ново равенство при 23:23, но в крайна сметка САЩ спечелиха трудно гейма с 26:24 след поредна мощна атака на Кимбърли Хил, а с това мача с 3:1 и световната титла.
Най-полезна за новия световен шампион при жените стана Кимбърли Хил с 20 точки (1 ас, 61% ефективност в атака и 62% перфектно посрещане), а Криста Хармото Дитцен добави още 15 точки (7 блока!!! и 47% ефективност в атака) за победата.
За китайките Чунлей Зън също реализира 20 точки (3 блока, 1 ас, 52% ефективност в атака и 61% перфектно посрещане), а Тин Жу (1 блок, 2 аса и 34% ефективност в атака) и капитанката Жуоци Хуей (1 блок и 42% ефективност в атака) завършиха с по 15 точки, но и това не помогна за успеха им.

КИТАЙ - САЩ 1:3 (25:27, 20:25, 25:16, 24:26)
КИТАЙ: Синюе Юан 11, Тин Жу 15, Дзюндзин Ян 7, Цююе Уей, Чунлей Зън 20, Жуоци Хуей 12 - Дан На Шан-либеро (Фансю Ян, Хуеймин Уан, Дзинсъ Шън 1, Сяотун Лю 7, Жан Чън-либеро)
Старши-треньор: Пън Лан