Лоренсо спечели на "Мотеги", Маркес с втора титла в MotoGP

Марк Маркес си осигури титлата за 2014 г., след като завърши втори зад Хорхе Лоренсо в Гран При на Япония на пистата "Мотеги".

Маркес трябваше просто да завърши пред Дани Педроса и Валентино Роси, за да си гарантира втори пореден трофей в кралския клас.

21-годишният Маркес е недостижим на върха в генералното класиране три кръга преди края на сезона с 82 точки преднина пред Валентино Роси и Дани Педроса. Маркес е лидер с 312 точки, докато Роси и Педроса имат по 230.

Той си усложни задачата, след като се срина до седмо място в първи завой, а Роси се изстреля до лидерското място пред съотборника му Лоренсо.

Маркес се възстанови до пето място, точно пред съотборника си в Хонда Дани Педроса, а след това се справи с Дукатитата на Андреа Яноне и потеглилия от пол-позишън Андреа Довициозо.

Роси водеше до петата обиколка, когато Лоренсо го изпревари на десния завой в края на обратната права.

Испанецът се откъсна мигновено, а Доктора бързо усети Маркес зад гърба си.

Той удържаше Хондата възможно най-дълго, но в 16-та обиколка от общо 24, Маркес премина на шампионска позиция.

Лоренсо вече бе с 2,7 сек. аванс напред и имаше възможност да запише втора поредна победа.

Маркес успя да съкрати предимството на Лоренсо с малко, като в това време се отдръпна и от Роси, което му гарантира втора титла в едва втория му сезон в MotoGP. Преди това Марк триумфира и в клас до 125 куб.с., както и в Moto2.

Роси успя да удържи третото място, въпреки късен натиск от страна на Педроса в края.

Довициозо и Яноне допълниха Топ 6.

Щефан Брадъл преследваше Яноне в продължение на много обиколки, но в края се фокусира върху това да завърши пред Пол Еспаргаро.

Брадли смит и Алваро Баутиста затвориха първите десет позиции в Япония.

Кал Кръчлоу отпадна във втората обиколка.

В клас Мото2 спечели Томас Люти от Швейцария с време 42:50.219 минути, следван от двама испанци Маверик Виналес и Естеве Рабат.

В генералното класиране в Мото2 начело е Естеве Рабат с 294 точки, следван от Мика Калио 256 и Маверик Виналес 224.