Бразилия с трудно 3:0 над Финландия

Настоящият световен волейбол шампион Бразилия постигна трета поредна победа на Мондиала в Полша и по този начин си осигури място в следващата фаза на шампионата. Волейболистите на "Селесао" надиграха трудно Финландия с 3:0 (27:25, 25:21, 26:24) в третата си среща от предварителна Група "В", играна късно снощи пред над 7000 зрители в зала "Сподек Арена в Катовице.

По този начин бразилците продължават да е начело във временното класиране в групата с 9 точки след 3 победи от 3 мача и с три повече от 2-ия Германия, която има 6 точки след 2 победи и 1 загуба. По този начин момчетата на Бернардо Резенде си осигуриха предсрочно място в Топ 4 в Група "С", а с това продължаване във втората фаза на Световното. "Суоми" пък са на 3-то място с 5 точки след 2 победи и 1 загуба. Днес в 4-ия кръг мачове в групата Бразилия играе с Република Корея, а Финландия с Бундестима. Срещите са съответно от 21,15 и 17,30 часа българско време.

Бразилският наставник Бернардо Резенде не можеше да използва титулярния си разпределител - сина си Бруно, който получи контузия в дясната ръка по време на предишния мач срещу Тунис, и цяла среща основен плеймейкър бее Рафаел Де Оливейра. Самата среща започна напълно равностойно и първата техническа пауза дойде при минимална преднина за "Селесао" - 8:7 след две атаки на Рикардо Лукарели. Бразилия леко увеличи разликата при 14:12 след ас на Лукарели. Постепенно Финландия успя да изравни при 18:18 благодарение на добрата си игра в защита, което накара Бернардиньо да вземе тайм-аут. След това двата тима се "захапаха" в резултата до 25:25, но в крайна сметка бразилците измъкнаха трудно гейма с 27:25 след отлични изяви на Уолъс Де Соуса.

Втората част също стартира равностойно, като първото техническо прекъсване дойде отново при 8:7 в полза на бразилските волейболисти след грешка на финландия. Въпреки усилията на "Суоми" и най-вече на Оли-Пека Оянсиву, Бразилия запази преднината си до 14:12 и 16:14 след нова успешна атака на Уолъс Де Соуса. Последваха два аса на Мати Ойванен за 16:16, но "Селесао" си върна преднината при 19:18 след поредна атака на Рикардо Лукарели. Настоящите шампиони без проблеми затвори гейма в своя полза при 25:21 след атака на Лукарели и поведоха с 2:0.

В началото на третия гейм Финландия успя да поведе със 7:5 благодарение на сервисите на Мати Ойванен. Разликата нарасна до 10:6 след добра игра в защита на финландците и атаки на Оли-Пека Оянсиву. Бразилия намали до 13:11 след мощна атака на Уолъс и нов ас на Лукарели, но втората техническа пауза дойде при 16:11 за "Суоми" след нови отлични изяви на Оянсиву и Ойванен. Независимо от голямата разлика, Бразилия успя да изравни при 22:22 и даже да спечели гейма при 26:24 след нови две силни атаки на Лукарели, а с това и мача с 3:0.

Най-полезни за бразилския тим станаха Рикардо Лукарели (6 аса!!!, 52% ефективност в атака и 20% перфектно посрещане) и Уолъс Де Соуса (1 блок, 2 аса и 50% ефективност в атака) съответно с 19 и 18 точки за победата. За финландците Оли-Пека Оянсиву реализира 16 точки.
БРАЗИЛИЯ: Уолъс Де Соуса 18, Сидао 4, Мурильо Ендрес 4, Рикардо Лукарели 19, Лукаш Сааткамп 12, Рафаел Де Оливейра 3 - Марио Жуниор-либеро (Леандро Висото 1, Луис Фелипе Фонтелеш 1, Едер Карбонера, Фелипе Силва-либеро)
Старши-треньор: Бернардо Резенде
ФИНЛАНДИЯ: Ееми Тервапорти 3, Анти Силтала 6, Оли Кунари 9, Константин Шумов 3, Мати Ойванен 7, Оли-Пека Оянсиву 16 - Лаури Керминен-либеро (Мико Еско, Юка Лехтонен, Никлас Сепанен 1, Мико Ойванен 4)
Старши-треньор: Туомас Самелвуо.