Резервите на Русия обърнаха Мексико с 3:1 в Гданск

Олимпийският волейболен шампион Русия записа трета поредна победа на световното първенство в Полша и така си осигури място в следващата фаза на шампионата. Момчетата на селекционера Андрей Воронков дадоха гейм на слабака Мексико, но спечелиха с 3:1 (21:25, 25:20, 25:14, 25:17) в третия си мач от предварителна Група "С", игран тази вечер пред около 5500 зрители в зала "Ерго Арена" в Гданск.

Така "Сборная" продължава да е начело във временното класиране в групата с 9 точки след 3 победи от 3 мача и с две повече от България, която пък има 7 точки след 2 победи и 1 загуба. По този начин руснаците си осигуриха предсрочно място в Топ 4 в Група "С", а с това продължаване във втората фаза на Мондиала. Мексиканците пък остават на предпоследното 5-то място без нито една победа и нито една спечелена точка до момента, с колкото е и 6-ия Египет. Днес в 4-ия кръг мачове в групата Русия играе с Китай, а Мексико с Канада. Срещите са съответно от 21,15 и 17,30 часа българско време.

Руският наставник Андрей Воронков реши да даде почивка на титулярите си и започна в стартовата шестица с всичките си резерви. Но този ход даде обратен ефект, като Мексико поведе на руснаците благодарение на силната игра на Даниел Варгас. "Сборная" намали изоставането си до 15:17, но мексиканците си върнаха преднината при 21:17 след две атаки на Томас Агилера. В крайна сметка възпитаниците на Серхио Ернандес взеха гейма с 25:21. Мексиканците дръпнаха и в началото на втората част, но след добри изяви на Сергей Савин и Денис Бирюков Русия обърна резултата. Мексико успя да изравни при 10:10, но руските волейболисти си върнаха преднината при 18:14 след отлични изяви на Андрей Ащев и грешки в атака на Агилера и Хорхе Кинонес от мексиканците. Русия запази разликата и затвори гейма в своя полза при 25:20 след грешка от сервис на Варгас.

След 10-минутната пауза като че ли мексиканския дух бе променен и пречупен, което позволи на Русия бързо да поведе с 10:2 благодарение на серия от неприятни сервиси на Денис Бирюков. Разликата се запази до 17:8, след което нарасна до 22:11 след атака на Артьом Волвич, за да дойде края на гейма при 25:14 след успешно нападение на Сергей Савин. Даниел Варгас се опита да върне Мексико в мача в началото на четвъртата част, но с мощните си атаки Русия поведе с 13:9. Последваха множество грешки в посрещане и атака на мексиканците, което позволи на "Сборная" да направи резултата 21:16 след контра на Павел Мороз. Звездата на Русия Дмитрий Мусерский, който влизаше за кратко в отделните геймове, затвори мача при 25:17 след успешна блокада.

Най-полезен за "Сборная" стана Сергей Савин с 18 точки (1 блок, 63% ефективност в атака и 44% перфектно посрещане), а Павел Мороз добави 15 точки (1 блок и 52% ефективност в атака) за победата. За мексиканците над всички бе Даниел Варгас (2 блока и 53% ефективност в атака), но и неговите усилия не помогнаха за изненадващ успех на тима му.
РУСИЯ: Сергей Макаров 1, Денис Бирюков 13, Сергей Савин 18, Андрей Ащев 8, Артьом Волвич 10, Павел Мороз 15 - Валентин Голубьов-либеро (Сергей Гранкин, Дмитрий Мусерский 3)
Старши-треньор: Андрей Воронков
МЕКСИКО: Даниел Варгас 20, Хорхе Кинонес 4, Карлос Гера 12, Педро Ранхел 2, Самуел Кордова 6, Томас Агилера 7 - Хесус Ранхел-либеро (Густаво Мейер 1, Хорхе Барахас, Нестор Ореяна, Мартин Петрис, Едгар Ерера)
Старши-треньор: Серхио Ернандес.