Бразилия с рекордна 10-та титла в Световното Гран При

Женският национален волейболен отбор на Бразилия спечели за рекорден 10-ти път в своята история титлата от световното Гран При. Момичетата на Зе Роберто надиграха категорично домакините на финалния турнир от Япония с 3:0 (25:15, 25:18, 27:25) в последния мач на турнира, игран този следобед пред близо 8000 зрители в зала "Ариаке Колизеум".

По този начин "Селесао" успя да защити трофея си от миналата година и в същото време нанесе първата загуба на японките на тазгодишните финали. Именно спечелените 3 точки позволиха на Бразилия да задмине Япония на върха в крайното класиране. Бразилките спечелиха златото с 13 точки след 4 победи и 1 загуба, докато японският тим остана втори със сребърните медали с 12 точки също след 4 победи и 1 загуби. Въпреки това, азиатките трябва да бъдат доволни от представянето си, след като това е първи медал от Гран При за тях в историята. Бронзът пък отиде при Русия, която по-рано днес надделя драматично Китай с 3:2 в директен спор за 3/4-то място.

В първите два гейма бразилките показаха страхотна мощ в атака и без проблеми ги спечелиха с убедителното 25:15 и 25:18. В третата част волейболистките на "Селесао" като че ли се отпуснаха и си създадоха сами доста проблеми в края. Японките успяха да спасят три мачбола, но силите им стигнаха до тук - 27:25 и 3:0 за Бразилия след технична атака на Жаклин Карвальо.

Най-резултатна за бразилския тим стана звездата Шийла Кастро с 16 точки (3 блока, 1 ас и 44% ефективност в атака) за победата, която бе определена и за най-полезен играч (MVP) на финалите. За японките Юки Ишии завърши със скромните 10 точки.
БРАЗИЛИЯ: Фабиана Клаудино 10, Даниел Линс 4, Тайса Менезеш 6, Жаклин Карвальо 9, Шийла Кастро 16, Фернанда Родригеш 3 - Камила Брайт-либеро (Моник Павао)
Старши-треньор: Жозе "Зе" Роберто Гимараеш
ЯПОНИЯ: Мию Нагаока 3, Саори Кимура 9, Юки Ишии 10, Риса Шинабе 6, Кана Оно 2, Харука Мияшита - Юко Сано-либеро (Хитоми Накамичи 1, Ариса Такада 3, Маи Ямагучи 2, Мизухо Ишида 3, Юкико Ебата 4, Мами Учисето)
Старши-треньор: Масайоши Манабе.