Драматична победа за Чой на „Хунгароринг”

Мартин Чой с BMW спечели драматична победа в европейския шампионат по мотоциклетизъм "Алпе Адрия" в клас "Суперщок" 1000 в Унгария. В другото състезание от 6-ия кръг звездата на GLOBUL Racing Team завърши на второ място.

На легендарната писта за Формула 1 - "Хунгароринг", Чой триумфира, като изпревари с 0,2 сек шампиона от миналата година Михал Фила от Чехия, също с BMW. Двамата водиха епична битка от старта до финала, като си размениха водачеството над 10 пъти. Трети и четвърти се класираха съответно Михал Прашек (Чех, BMW) и Марко Йерман (Слвн, "Кавазаки").

“Това е една от най-хубавите победи в кариерата ми, заяви Чой след награждаването. - След карирания флаг, почти през цялата обиколка крещях от радост. Дори не помня как съм се прибрал до питлейна. Много съм щастлив, защото през този сезон в европейския шампионат дълго време търсех победата, а тя ми се изплъзваше. Във всяко състезание все се случваше нещо дребно, което, въпреки че се качвах на подиума, не ми даваше възможност да стигна до първото място. В събота също стана така. Този път се беше откачила лулата на едната свещ и мотърът леко прекъсваше – точно толкова, колкото да ме изпрати на второто стъпало. Завърших след Фила, но това утрои амбицията ми да спечеля другото състезание от кръга на една от любимите ми писти. Бях много настървен, чак плащещо. Затова на следващия ден толкова бурно се радвах на победата, а на стълбичката чехът ми стисна ръката и каза: "Чой, ти си камикадзе".

На „Хунгароринг” Чой победи при дебюта си в европейския шампионат през 2011 г., след като в тренировките претърпя тежко падане със скорост 285 км/ч и получи няколко контузии. През същия сезон той спечели европейската титла.
„Благодаря на целия тим, защото успехът е на всички ни, каза още Мартин. - Заедно го изстрадахме и заедно го постигнахме. Благодарности и за всичките ни рекламодатели и по-специално на „ЕКО България”, които ми предоставиха възможността отново да се кача на световната сцена”.

От Будапеща Мартин и екипът му пътуват за Ошерслебен (Гер), където този уикенд българският топпилот ще кара за „Сузуки” в III кръг от световния шампионат в клас SST 1000.