100 години ски спорт в България

Луд обрат: Кордоба влезе в Примера в 93-ата, от Лас Палмас се готвеха за празнично нахлуване (видео)

Отборът на Кордоба стана 20-ият участник в Примера дивисион за сезон 2014/15. Това стана факт след инфарктно 1:1 като гост на Лас Палмас в реванш на финалния плейоф за влизане в елита. Първата среща в Андалусия беше завършила без голове, а попадение на Апоньо (48) водеше канарския тим до промоция, но гол в 93-ата минута зарадва "бяло-зелените".

Интересното е, че само минута и половина преди края на добавеното време на двубоя съдията спря мача за около пет минути при резултат 1:0 за домакините. Причината беше подготовката на "жълтите" фенове да нахлуят на терена при финалния съдийски сигнал. След подновяването на играта и миг преди последната свирка на арбитъра Кордоба успя да изравни. Улисес Давила хвърли в ужас трибуните на "Гран Канария", където хората вече празнуваха.

Канарският тим беше по-силен преди почивката, а спорно положение за дузпа в тяхна полза беше подминато. В 48-ата минута груба грешка на Раул Браво донесе гол в графата на "жълтите". Наузет овладя, намери Карлос Аранда, топката се озова в Апоньо, който със спокойствие реализира - 1:0. И след това попадение домакините продължиха да играят по-силно. Секунди преди края обаче съдбата им обърна гръб и канарският остров потъна в сълзи. Браво беше оставен сам на втората греда, вратарят не реагира добре, а Давила беше на точното място на метър от голлинията, след което невярващите фенове на Кордоба полудяха. Съдията побърза да се прибере в тунела веднага след гола, придружаван от полицаи.

Андалуският тим се завръща в Ла Лига след 42-годишна пауза. Кордоба има само осем участия в Примера дивисион в цялата си история. Друг любопитен факт е, че тимът завърши на седма позиция в класирането на Сегунда. Благодарение на факта, че Барселона "Б" няма право да участва в плейофите, Кордоба се включи в спора и успя да надделее над по-предните в класирането състави на Лас Палмас, Спортинг Хихон и Мурсия.