Франция даде гейм на Япония в Световната лига

Националният волейболен отбор на Франция записа втора победа над аутсайдера Япония в 5-ия кръг в Група "D" от втората дивизия на Световната лига и общо 9-ти успех в турнира. "Петлите" се наложиха като гости над японците с 3:1 (25:16, 19:25, 27:25, 25:18) във втората среща между двата тима, играна рано тази сутрин пред около 2000 зрители в зала "Шимадзу Арена" в Киото.

Така французите останаха начело във временното класиране с 26 точки след 9 победи и само 1 загуби, докато "самураите" са на последното 4-то място без успех до момента и една единствена спечелена точка. В следващия последен кръг в групата Франция е домакин на 2-ия Аржентина в директен спор за първото място и класиране за финалния турнир в тази дивизия в Сидни (Австралия). Япония пък ще приеме Германия за два мача без значение.

Французите тръгнаха много силно в началото на първия гейм и бързо поведоха с 8:3 благодарение на атаките на Кевин Тийе. Разликата нарасна до 18:12 след две блокади на Никола Льо Гоф, след което Франция спокойно взе гейма с убедителното 25:16 след нова успешна атака на Тийе. Домакините заиграха значително по-добре във втората част и след силни изяви на Кунихиро Шимицу и капитана Ю Кошикава изравниха на 1:1 след 25:19. Третият гейм най-оспорван и равностоен, но в крайна сметка "петлите" го измъкнаха трудно с 27:25. Това като че ли пречупи японските волейболисти и момчетата на Лоран Тийе без проблеми спечелиха четвъртата част с 25:18 благодарение на атаките на Тийе, Антонен Рузие и влезлия като резерва Ървин Нгапет, а с това и мача с 3:1.

Над взички френския тим отново бе Антонен Рузие с 24 точки (1 ас и 68% ефективност в атака), а Кевин Тийе добави 17 точки (61% ефективност в атака и 58% перфектно посрещане) за победата. Силно включване направи и Ървин Нгапет, който се отчете с 12 точки (60% ефективност в атака и 80% перфектно посрещане) За японците Кунихиро Шимицу (2 блока и 56% ефективност в атака) и Ю Кошикава (2 блока, 50% ефективност в атака и 67% перфектно посрещане) реализираха съответно 22 и 18 точки.