Страхотна България с драматична първа победа в Световната лига (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Мъжкият национален волейболен отбор на България прекъсна изключително негативната си серия от 7 поредни загуби в Световната лига и записа първа победа в тазгодишното издание на турнира. Възпитаниците на селекционера Камило Плачи показаха много силна игра и надделяха драматично като гости САЩ с 3:2 (26:24, 25:17, 14:25, 13:25, 15:12) във втората среща помежду им от 5-ия кръг в Група "В" на турнира, играна тази нощ пред близо 4500 зрители, повечето от които български фенове, в зала "Сиърс Сентър" в Хофмън Естейтс.

Така българите освен, че постигнаха първа победа в тазгодишната Лига, успяха и да прекъснат серията на янките от 7 поредни успеха. Българските волейболисти са на последното 4-то място във временното класиране с 4 точки след 1 победа и 7 загуби, докато воденият от Джон Спероу тим остава начело с 19 точки след 7 победи и 1 загуба. Следващия уикенд България гостува на Сърбия, а САЩ са гости на настоящите победители в надпреварата от Русия.
България с първа победа в Световната лига
Трябва да се отбележи невероятния обрат, който сътвориха българските момчета в първия гейм. България изоставаше с 19:24 в края, но успя да измъкне гейма с 26:24 след страхотна серия от сервиси на Тодор Скримов. След това българските "лъвове" продължиха да натискат американците със силни и мощни начални удари и взеха втората част с яубедителното 25:17. Третият гейм бе почти огледален на втория, но в полза на САЩ - 25:14. Четвъртата част тръгна равностойно, но след това американците наложиха играта и след отлични изяви на Максуъл Холт и Тейлър Сандър я спечелиха с 25:13 и вкараха срещата в тайбрек. В петия решителен гейм българските "лъвове" показаха по-силен характер и по-голямо желание за победа и в крайна сметка го спечелиха с 15:12, а с това и мача с 3:2.

Първият гейм на срещата тръгна много добре за американците, които бързо поведоха с 3:0 след атака на звездата Матю Андерсън, технично пускане на Тейлър Сандър и отлична блокада на Дейвид Лий. България веднага изравни при 3:3 след успешна атака на завърналия се в игра Цветан Соколов, грешка на Андерсън и контра на Тодор Скримов. Играта продължи точка за точка до първото техническо прекъсване, което дойде при 8:7 за янките след силна атака на капитана Шон Рууни. Последва атака в аут на Цецо Соколов и 9:7. Разликата леко нарасна при 15:12 след страхотна блокада на американския разпределител Кавика Шоджи, но българските момчета върнаха две точки след атака и отличен блок на капитана Тодор Алексиев. Втората техническа пауза пък дойде при 16:14 за САЩ след атака-пайп на Сандър. Постепенно преднината на американците нарасна до 19:15 след ас на Максуъл Холт и контра на Сандър, което накара Камило Плачи да вземе тайм-аут. Въпреки това, последва нова успешна контра по правата на Сандър и 20:15. САЩ направиха резултата 22:16 в своя полза след контра на Андерсън. България върна три точки след блокада и мощна контра на Скримов и бомбен ас на Цецо Соколов. Българските "лъвове" съумяха да стигнат до 24:24 след атака в аут на Андерсън и два мощни аса на Скримов и дори стигнаха до геймбол при 25:24 след трета директна точка от сервис на Скримов. България измъкна гейма с 26:24 след нова атака в аут на Андерсън.
В началото на втората част България успя да дръпне с 5:2 след две страхотни блокади на Николай Николов и отлична блокада на Цецо Соколов. Българите увеличиха преднината си до 8:4 след ас на Ники Николов. Последва нова директна точка от сервис за Ники Николов и технично отиграване на Тодор Скримов и 10:4. Прекъсването, което поиска американския наставник Джон Спероу, даде ефект и САЩ намалиха изоставането си до 7:10 след две грешки на българските волейболисти и ас на Шон Рууни. България веднага си върна предимството при 12:7 след нови две силни атаки на Скримов, а след това при 14:8 след пореден ас на Скримов. Момчетата на Камило Плачи запазиха преднината си до 16:10 след атака в аут на Дейвид Лий от домакините. Последва ас на българския разпределител Добромир Димитров и 17:10, а след това резултатът стана 20:11 след грешка на американците и пусната топка на Ники Николов. В крайна сметка България спокойно затвори гейма в своя полза при 25:17 след грешка от сервис на Тейлър Сандър от домакините.
За началото на третия гейм американският треньор Джон Спероу пусна в игра втория разпределител Майка Кристенсън на мястото на Кавика Шоджи. В игра за САЩ остана и Карсън Кларк, който се появи на полето в края на втората част. Домакините поведоха с 5:2 след атака на Кларк и успешни контри на Максуъл Холт през центъра и на Тейлър Сандър. Въпреки тайм-аута за Камило Плачи, последваха две грешки на българите и 7:2. Техническата пауза пък дойде при 8:3 след мощна атака на Кларк. Последва ас на разпределителя Кристенсън и 9:3. Преднината на янките стана 14:4 след две страхотни блокади на Тейлър Сандър и два поредни бомбени аса на Матю Андерсън. Второто техническо прекъсване дойде при резултат 16:6 след блок на Дейвид Лий. Българските момчета леко стопиха изоставането си до 11:19 след два поредни аса на разпределителя Добри Димитров. Все пак волейболистите на САЩ безпроблемно запазиха предимството си, спечелиха гейма с 25:14 след нова успешна атака на Сандър и намалиха на 1:2 гейма.

Четвъртата част започна равностойно до 3:3, след което България дръпна с 5:3 след контра на Тодор Скримов и страхотен блок на Виктор Йосифов. Последваха грешка от сервис на Скримов и контра блок-аут на Максуъл Холт и 5:5. Българските момчета си върнаха преднината при 7:5 след силна атака през центъра на Йосифов и технично отиграване при мрежата на капитана Тодор Алексиев и при 8:6 след мощна атака на Алексиев. Последваха три поредни блокади на Холт и Тейлър Сандър - 9:8 за САЩ и тайм-аут за Камило Плачи. Независимо от това, разликата леко нарасна до 11:9 след мощен ас на Холт. Преднината на американците стана 13:10 след нов блок на Сандър. До втората техническа пауза резултатът стана 16:11 след атака в аут на Скримов и успешна контра на Дейвид Лий. Последваха ас на Сандър и контра на Матю Андерсън и 18:11. Въпреки второто прекъсване за Камило Плачи, домакините запазиха преднината си до 22:12, след което спокойно спечелиха гейма с разгромното 25:13 след грешка от сервис на Виктор Йосифов и вкараха мача в тайбрек.
Петият решителен гейм стартира също равностойно до 3:3, след което България поведе с 5:3 след блокада на Ники Николов и технично отиграване при мрежата на Тодор Алексиев. Въпреки тайм-аута за Джон Спероу, последва атака в аут на Карсън Кларк и 6:3. Размяната на полетата пък дойде при 8:5 за българските момчета след блок-аут на Цецо Соколов. Последваха две грешки на България и блокада на Тейлър Сандър и 8:8. САЩ дори дръпнаха с 9:8 след ас на Матю Андерсън. Последва нов обрат и 10:9 за България след атака на Скримов и ас на Ники Николов. След второто прекъсване за Джон Спероу, последваха грешка на Сандър в нападение и нова отлична атака на Скримов и 12:9. В крайна сметка България взе тайбрека с 15:12 след атака през центъра на Виктор Йосифов, а с това и победата с 3:2.

Най-полезен за българския тим стана Тодор Скримов със 17 точки (4 аса, 1 блок, 43% ефективност в атака и 50% перфектно посрещане), а Цветан Соколов добави още 14 точки (2 аса и 29% ефективност в атака) за драматичната победа. За американците Тейлър Сандър (4 блока, 1 ас, 50% ефективност в атака и 43% перфектно посрещане) и Матю Андерсън (2 блока, 3 аса и 29% ефективност в атака) реализираха съответно 18 и 15 точки, но и това не бе достатъчно за успеха.

САЩ - БЪЛГАРИЯ 2:3 (24:26, 17:25, 25:14, 25:13, 12:15)
САЩ: Кавика Шоджи 3, Тейлър Сандър 18, Матю Андерсън 15, Шон Рууни 7, Дейвид Лий 6, Максуъл Холт 13 - Ерик Шоджи-либеро (Карсън Кларк 8, Майка Кристенсън 2)
Старши-треньор: Джон Спероу
БЪЛГАРИЯ: Добромир Димитров 4, Цветан Соколов 14, Тодор Алексиев 11, Тодор Скримов 17, Виктор Йосифов 6, Николай Николов 9 - Теодор Салпаров-либеро (Николай Пенчев 1, Венелин Кадънков)
Старши-треньор: Камило Плачи.

ГАЛЕРИЯ от мача САЩ - БЪЛГАРИЯ 2:3 - ТУК!!!