98 състезатели дадоха началото на ГП България в Сливен

С мотокрос от висока класа започна Европейският шампионат по мотокрос в клас ЕМХ 65 и ЕМХ 85, Източноевропейският и Републиканският шампионат в класовете МХ 2, МХ 1, МХ. 26 участника в Европейския шампионат и 72 състезатели в другите класове водят оспорвани битки помежду си, за да определят най-добрите на трасето Бършен, край Сливен.

Атмосферните условия са прекрасни за каране, като на няколко пъти през днешния ден преваляваше за минути и спираше, с което не се наложи да бъде поливано допълнително трасето.

В европейския шампионат ЕМХ 65 сс най-добро време в квалификацията даде Игор Чухарчук /КТМ/ от Молдова. Втори остана Адам Коваш /КТМ/ от Унгария, а трети е Николай Тимус също от Молдова. В този клас българинът Кристиян Иванов /КТМ/ се класира четвърти преди старта утре.

При ЕМХ 85 сс лидерът в класирането Хакан Халми /КТМ/ от България затвърди отличната си форма и спечели квалификацията, втори е Юлиян Георгиев /КТМ/, а трети е друг наш сънародник Момчил Иванов /КТМ/. Трасето край град Сливен е с дължина от 1.773 км., а състезатели, гости и официални лица дадоха висока оценка за организацията на събитието.

"Имате страхотно трасе тук, условията са чудесни и виждам, че състезателите са в отлично настроение. Това е важно. Участниците в ЕМХ 65 и ЕМХ 85 са общо 26, което през сезона си е рекорд. За сравнение през миналия уикенд в Хърватия бяха общо 9, а тук са със 17 повече. Традициите ви в мотокроса са известни на всички и е нормално да има сериозен интерес към състезанието", заяви делегатът на ФИМ Европа Херман - Яколич /Слования/.

В клас МХ2 квалификацията спечели българинът Валентин Роглев /КТМ/, с най-бърза обиколка - 1.54.469 минути, пред Йоргос Арвантидис /Гърция/, а трети преди първия манш утре е Любомир Васев /Ямаха/. Роглев остави на малко над 2 секунди след себе си гръцкия пилот.

В клас МХ 1 най-бърза обиколка в квалификацията направи Християн Илиовски /Македония/, който измина една дължина на трасето за 1.52.506 минути. По време на 25-минутната сесия, втори остана Адриан Радута /Румъния/, а трети е нашият фаворит за утрешните два манша Николай Йовчев /Хонда/.

В клас МХ приключи първият манш. Юлиян Райчев /Кавазаки/ спечели надпреварата, след него останаха Мартин Тодоров /Сузуки/ и Теодор Гигов /Кавазаки/. Утре предстои и втория манш в този клас, в който стартираха 21 пилота.

В Гран При България на трасето край Сливен участват 98 състезатели от Гърция, Сърбия, Хърватия, Молдова, Унгария, Румъния, Македония и България. Утре /неделя/ от 10.50 часа ще бъде официалното откриване на шампионата, като след него ще се проведат и състезателните маншове в различните класове.

В 11-ия кръг на Световния шампионат по мотокрос в Германия в клас МХ2 Петър Петров /Ямаха/ даде пето време - 1.44.275 минути, което е най-добрият му резултат досега. С доброто си класиране Петров има сериозни шансове за призовите места в утрешните два манша. На същото трасе се провежда и Европейският шампионат по мотокрос, като отново след квалификациите в клас ЕМХ 125 сс Иван Петров /КТМ/ е с четвърто време, а Майкъл Иванов /КТМ/ е на пета позиция.