Невиждан провал за Аякс (видео+галерия)

Отборът на Цволе поднесе истинска сензация и спечели Купата на Холандия, разгромявайки във финала Аякс с 5:1. Пред 42 500 зрители грандът от Амстердам претърпя едно от най-срамните поражения в историята си, а феновете на тима бяха толкова шокирани от случващото се, че всячески се опитаха да прекратят мача.  Двубоят на два пъти на  прекъсван, след като запалянковците хвърляха димки и фоейрверки по терена. Първото прекъсване бе в самото начало за около половин час. Полицията арестува общо 19 запалянковци за инцидентите на стадиона.

Смятаният за абсолютен фаворит отбор на Аякс поведе още в 3-ата минута с гол на Рикардо ван Райн, но след това превъзходството бе на страната на Цволе и с два гола на Райън Томас до 11-ата минута резултатът беше обърнат. Още до почивката Цволе наниза нови две попадения във вратата на Кенет Вермеер.

През второто полувреме унижението за Аякс стана още по-голямо и гол на Брам ван Полен в 50-та минута оформи крайното 5:1.

Въпреки жестокия провал, отборът на Франк де Бур има големи шансове да спаси сезона, като стане шампион. В оставащите два кръга Аякс се нуждае само от точка, за да защити титлата си.