Лукойл триумфира в дербито с Балкан

Лукойл Академик постигна шестнадесета поредна победа в TESY Национална Баскетболна Лига, надигравайки Балкан (Ботевград) в местното дерби с 87:83 (24:22, 22:15, 19:24, 20:22). Успехът бе под №21 за тима, който продължава да е недостижим на върха в класирането с баланс 21-1, докато Балкан е на втора позиция с 16-6.

Гостите от Ботевград започнаха мотивирано, подкрепяни от гласовита агитка, но Лукойл Академик бе отборът, който първи се откъсна напред със 17:11 след шест изиграни минути. Кошове на Павел Маринов и Ноа Далман доближиха “зелените” само на точка от шампионите – 17:16. Домакините все пак запазиха водачеството и водеха с 24:22 след 10 минути игра.

Балкан отново стартира силно и изравни резултата за 26:26, но отговорът на Лукойл не закъсня и домакините се откъснаха напред с 36:26 след серия от 10-0 в средата на втората част. Те останаха начело до почивката, която дойде при резултат 48:37 след два поредни коша на Божидар Аврамов, вторият от които зрелищна забивка със сирената.

Ботевградчани свалиха разликата под 10 точки, но така и не успяваха да настигнат съперника си, а най-доброто, което успяха да направят бе да се доближат на пет точки – 50:45 след три изиграни минути в третата четвърт. Пет поредни точки на Аврамов отново направиха разликата двуцифрена (55:45), а в края на третата част на таблото светеше 67:61 в полза на домакините.

Последната част започна с две минути без кош за шампионите, като междувременно Балкан се доближи на две точки (67:65). Тъкър прекъсна сухата серия за Лукойл, но Груев доближи гостите на точка с тройка за 69:68. Последваха девет безответни точки за домакините за 77:70 три минути преди сирената. "Зелените" направиха последен опит за обрат и се доближиха на четири точки - 83:79 след тройка на Иван Лилов минута преди края, но в крайна сметка победата бе за Лукойл с 87:83

Антъни Уийдън бе най-резултатен с 19 точки за Лукойл Академик, Аландо Тъкър добави 18, а Юре Лалич и Божидар Аврамов се отчетоха с по 13 точки всеки.

Ноа Далман наниза 24 за Балкан, докато капитанът Павел Маринов остана с 15.

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК - БАЛКАН (БОТЕВГРАД) 87:83 (24:22, 22:15, 19:24, 20:22)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Крис Дън 6, Божидар Аврамов 13, Аландо Тъкър 18, Веселин Веселинов, Марко Килингсуърт 10 (Николай Грозев, Антъни Уийдън 19, Александър Янев 8, Тенчо Банев, Юре Лалич 13)

БАЛКАН: Станимир Маринов 11, Иван Лилов 9, Павел Маринов 15, Ноа Далман 24, Слободан Божович 4 (Петер Седмак 4, Лоугън Стуц 2, Тенчо Тенчев 3, Александър Груев 6, Мартин Маринов 5)