Да! Григор успя! Българинът прати Анди Мъри на плажа и ще играе финал в Акапулко (видео + галерия)

Най-добрият тенисист на България Григор Димитров победи с 2:1 сета - 4:6, 7:6 (5), 7:6 (3), британската най-добра ракета Анди Мъри на полуфинала на турнира в Акапулко. Така хасковлията ще играе на трети голям финал в своята кариера и ще преследва втора титла от ATP, след тази от Стокхолм 2013. На финала в Мексико българинът ще се изправи срещу 203-сантиметровата върлина от ЮАР Кевин Андерсън, който в първия полуфинал отстрани Александър Долгополов. Големият успех днес донесе на Гришо 300 точки и изкачване до рекордното 18-о място в световната ранглиста.

Срещата не започна никак добре за Димитров и той допусна пробив още в откриващия гейм. Хасковлията направи няколко грешки и след много продължително разиграване геймът отиде на сметката на Мъри. Нашето момче имаше възможност да изравни веднага, но пропусна три геймбола и неговият съперник затвърди пробива.

Григор беше по-агресивният от двамата, но и по-често грешеше. В третия гейм първият сервис на 22-годишния българин заработи и Мъри нямаше какво да стори. Още в първото разиграване в следващия гейм Гришо изхаби и третото си право да оспорва съдийското решение, а Мъри удържа подаването си и поведе с 3:1. В тези минути шотландецът беше като стена и връщаше всяка топка. Това изнерви Димитров, който допусна още един пробив.

В седмия гейм Григор отново стигна до точка за пробив и този път форхенд на Мъри в мрежата върна интригата - 2:4. След това последва размяна на геймове - 5:3 за шотландеца. В следващия гейм, при сервис на Мъри, Гришо показа добра игра и успя да направи 4:5, оставяйки на "15" опонента си. Публиката пък се въодушеви от интересната игра и направи мексиканска вълна. В следващия гейм при 40:30 за победителя от Уимбълдън 2013 Григор сгреши слайс от бекхенд и така първият сет отиде на сметката на британеца - 6:4 в негова полза.

В началото на втория сет нашенецът не даде шанс на Мъри - 1:0. Последва смяна на полетата, а в началото на втория гейм Гришо изправи публиката на крака, след като с перфектен бекхенд успя да отвърне на мощен форхенд по диагонала на съперника си. От своя страна Мъри отвърна с пирует и чудесен форхенд - 40:15, а след това седмият в световната ранглиста изравни резултата от геймовете - 1:1.

Третият гейм се реши след равенство, като в крайна сметка бе спечелен от Димитров след най-доброто разиграване в мача до този момент. Двамата тенисисти се развихриха по корта и след над десет кое от кое по-интересни връщания, Григор успя да прати топката в опразнения ъгъл в полето на британеца - 2:1. Анди Мъри не се бави много да изравни - 2:2, но нашенецът отвърна със силен сервис в своя гейм и отново поведе - 3:2.

Играта без пробив продължи - 3:3, след което Григор започна да сервира с нови топки в седмия гейм. Нашето момче показа класа и взе подаването си на 0. Мъри не отиде по-назад и също спечели своето подаване на 0 - 4:4. Гейм №9 бе взет безапелационно от българина, който остави олимпийският шампион на "15" - 5:4 и Анди трябваше да сервира за оставане в сета. Последва нов гейм на 0 - 5:5. Следващото подаване създаде някои трудности на Гришо, но при 40:30 той успя да затрудни максимално опонента си със силен сервис - 6:5 и Мъри отново трябваше да спасява сета.

В крайна сметка геймът, преминал без пробиви, влезе в тайбрек. Той започна с точка за Димитров след ретур в мрежата на Мъри. Последва ново избухване на българина и мини пробив. Анди Мъри записа първата си точка в тайбрека след грешка на Григор при слайс от бекхенд. Последва инфарктно разиграване, завършило с плонж на нашия тенисист, но преди това топката, върната от шотландеца, бе напуснала полето - 3:1. Веднага след това Гришо "стреля" отново и от воле поведе с 4:1. Последва втори мини пробив, 5:1 за българина и смяна на полетата. Мъри отвърна със силна топка за 2:5, а след това шампионът от Уимбълдън върна и единия мини пробив с мощен форхенд. Димитров веднага направи 6:3 и си спечели три сетбола. Последва нова "бомба" на Мъри от форхенд за 4:6, с което той отрази единия сетбол. Британецът отрази и втория сетбол - 5:6, след което обаче Григор си взе сета - 1:1, и мачът навлезе в решаващ трети сет.

Заключителната част започна повече от отлично за българина - пробив при сервис на Мъри и 1:0 в геймовете. В следващия гейм Григор срази без проблеми Мъри на 0, като на моменти показа много технична игра, а при второто разиграване демонстрира и отлична защита - 2:0. Златният медалист от Лондон 2012 не допусна втори последователен пробив - 1:2, a Гришо отвърна с мощни сервиси за 3:1. Следващият гейм стартира много добре за хасковлията и той поведе с 30:0, но Мъри съумя да запази самообладание и да не допусне пробив - 2:3. Димитров обаче не показа колебание при своя сервис гейм - 4:2, а Анди стори същото при своето подаване - 3:4. При 5:3 за Григор британският тенисист трябваше да сервира за оставане в мача.

Мъри остави Гришо на "15" за 4:5 и дойде почивката преди Григор да сервира за спечелването на полуфинала. Шотландецът реши да играе на сигурно и след няколко последователни грешки на Димитров се стигна до връщане на пробива - 5:5. Въпреки разочарованието, българинът показа силен дух и в следващия гейм успя да стигне до равенство след като губеше с 0:40. Аут от форхенд на Мъри даде предимство за посрещача Димитров, но следващата точка бе спечелена с голяма доза късмет от британеца - ново равенство. Последва мощен ретур на Гришо и нова топка за пробив за него. Олимпийският шампион обаче спаси ситуацията с излизане на мрежата и къса топка. След това той успя да вземе и гейма и Димитров трябваше да сервира за влизане в тайбрек. Така и стана - гейм на 0 и 6:6.

Мъри започна с точка в тайбрека, но след това Григор стигна до 2:1 в своя полза. Последва удар на шотландеца в мрежата и първи мини пробив за нашия тенисист - 3:1 за него, а мексиканската публика изгухна с "Димитров! Димитров!". Мъри взе следващото си подаване - 2:3, а феновете отвърнаха с "Анди! Анди!". Топка в аут доведе нещата до 4:2 за нашето момче, а Мъри за втори път смени своите маратонки преди смяната на полетата. Така или иначе това не му помогна особено. Грешка от бекхенд на британеца доведе до 5:2 за българина. При следващото разиграване късметът покри Анди, който пусна топката на линията - 3:5. Веднага след това Мъри не уцели игралното поле и това донесе три мачбола на Григор!

Още при първия нашенецът имаше сполука и така той записа първа победа в кариерата си над британския №1, достигайки до трети голям финал след Бризбейн и Стокхолм. В мача за трофея в Акапулко нашият най-добър тенисист ще срещне Кевин Андерсън, който е 21-и в ранглистата на ATP. Димитров води с 3:2
победи в преките сблъсъци с южноафриканеца.

ГАЛЕРИЯ от мача ГРИГОР ДИМИТРОВ - АНДИ МЪРИ 4:6, 7:6 (5), 7:6 (3) - ТУК!!!