Пресконференция на Цанко Цанков след завръщането от Нова Зеландия

"Българският" Лион удари шампиона Тур с 3:1 на старта във Франция

Тимът, който може би заслужено може да се нарече “най-българския отбор в чужбина” – АСЮЛ Лион (Лион), започна с гръмка победа участието си в новия сезон на мъжкото първенство на Франция.  С трима българи в стартовата си седморка и още един сред резервите, волейболистите на Силвано Пранди надиграха като гости настоящия шампион на страната Тур (Тур) с 3:1 (25:16, 22:25, 25:20, 25:22) и дадоха сериозна заявка, че новият “БГ проект“ на президента на клуба Красимир Тодоров ще бъде успешен.

Топреализатор на мача стана капитанът на лионци Божидар Славев с 14 точки (3 аса, 9 атаки, 2 блокади).  Той записа и 50% добро посрещане.  Либерото Теодор Салпаров се отчете с 54% добро посрещане.  Диагоналът Владимир Николов бе титуляр в първите два гейма, а в четвъртия влезе в игра от ъгъла.  Той направи 5 точки от атака.  Младият разпределител Христо Тодоров не се появи в игра.

За втория си мач Лион посреща тази събота отбора на АС Кан (Кан).

ТУР - ЛИОН 1:3 (16:25, 25:22, 20:25, 22:25)
ТУР: Кевин Клинкенберг 9, Николас Хоуг 14, Филип Колин 9, Джейсън Яблонски 4, Максим Дилес 3 - Жан-Франсоа Ексига-либеро (Жерал Арди-Десурс 7, Соане Фалафала 3, Камил Баранек 4, Рено Лашези)
Старши-треньор: Маурицио Мота Паеш
ЛИОН: БОЖИДАР СЛАВЕВ 14, Куентин Жофроа 5, Марк МакГивърн 12, Симон Тишер 7, ВЛАДИМИР НИКОЛОВ 5, Михал Храздира 12 - ТЕОДОР САЛПАРОВ-либеро (Сърджан Ристич 10)
Старши-треньор: СИЛВАНО ПРАНДИ.