Сърбия се измъчи срещу Белгия, но грабна победата (видео)

Сърбия се измъчи срещу Белгия в първата си среща от втората фаза на ЕвроБаскет 2013, но се поздрави с успех. Във втората среща за деня от програмата на група Е момчетата на Душан Ивкович победиха Белгия със 76:69.

Белгия започна срещата отлично и постепенно се откъсна напред в резултата, повеждайки с 15:8 след близо шест изиграни минути. Сърбия обаче отвърна със силна серия в заключителните минути на частта и след серия от 11-3 обърна до 19:18 в своя полза.

Добрите минути за „плавите” продължиха и те стартираха втората четвърт със седем безответни точки за 25:18. Белгийците отново се върнаха в мача и изравниха резултата – 30:30 след добри изяви на Сам Ван Росом и Кристо Бегин, а до почивката двата тима си размениха водачеството няколко пъти, преди Сърбия да се оттегли с аванс от 40:36 след едно полувреме.

Третата част започна по подобие на втората – сърбите поведоха с 46:40, преди съперника им отново да се активизира и да обърне до 51:48 при оставащи 3 минути. Все пак западните ни съседи отново взеха лидерската позиция и бяха напред с 54:51 след тройка на Василие Мицич и кош на Неманя Биелица.

Сърбия продължи силната си серия и в началните минути на последната четвърт, когато авансът им нарасна до 61:52. Белгия не се предаде и след 11-4 в следващите 5 минути отново имаше шанс – 65:63. Стефан Маркович пое отговорността за сърбите в заключителните моменти и след пет поредни точки от негова страна разликата нарасна до 70:65. Сърбите се виждаха като победители, след като Богдан Богданович вкара тройка за 73:67 по-малко от минута преди финалната сирена и въпреки няколкото грешки, които направиха, не допуснаха обрат. Крайният изход на мача бе 76:69 в полза на Сърбия.

Ненад Кръстич бе най-резултатен за Сърбия със своите 17 точки, към които прибави и 5 завършващи подавания. Стефан Маркович добави 15 точки, 3 борби и 3 асистенции, а Богдан Богданович се отчете с 12 точки.

Вен Мукубу вкара най-много за загубилите - 16 точки, докато Кристоф Бегин и Сам Ван Росом вкараха по 12 точки.

Сърбите вече са с баланс 3-0, след като влязоха в тази група с две победи от първата фаза, докато белгийците са с актив от 0-3.