Швеция се разправи с отчайващо слаба Русия

Отборът на Швеция поднесе една от най-големите изненади от началото на Евробаскет 2013 в Словения, след като днес се наложи категорично над един от фаворитите за титлата – Русия с 81:62 в двубой от група D.

Джефри Тейлър беше с най-голяма заслуга за успеха на „Трите корони”, след като отбеляза 25 точки, а Йонас Йеребко и Кени Грант добавиха съответно по 22 и 11 точки.

За „Сборная” на ниво се представиха единствено Алексей Швед и Семьон Антонов, които завършиха мача съответно с по 15 и 13 точки.

Още в самото начало на двубоя дуетът Йеребко-Тейлър разнищи защитата на съперника и Швеция поведе с 13:4, но до края на периода баскетболистите на Русия се съвзеха и успяха да стопят пасива си до само три точки – 15:18. „Сборная” отбеляза първите шест точки през втория период, но след това символичните гости отново затегнаха защитата и това им помогна да излазат с пет точки напред на почивката – 34:29.

Руснаците отново излязоха напред в резултата в началото на второто полувреме след шест безответни точки на Швед, но тогава последния големият удар на шведите – серия от 16:3 и 52:45 преди началото на решителния последен период.

„Сборная” опита нов обрат в първите минути на четвъртата част, но след това последва нова убийствена серия за Швеция – 25:8, с което всичко в този мач приключи и тимът на „Трите корони” се поздрави с крайния успех – 81:62.

Русия – Швеция 62:81 (15:18; 14:16; 16:18; 17:29)

Русия: Карасев, Соколов 6, Валиев 1, Фридзон 7, Воронов 2, Колагин 2, Швед 15, Антонов 13, Моня 8, Хвостов 2, Понкрашов 6

Швеция: Хакасон 4, Скьодебранд, Кжелбом 4, Пита, Масамба, Грант 11, Йеребко 22, Ръш 2, Тейлър 25, Гадефорс 9