Непримирим Джокович е на финал на US Open след петсетова битка с Вавринка

Световният №1 Новак Джокович и заемащият 10-а позиция в ранглистата на ATP Станислас Вавринка изиграха невероятен мач в първия полуфинал на тазгодишното Открито първенство на САЩ по тенис. Сърбинът все пак надделя с 2:6, 7:6 (4), 3:6, 6:3, 6:4 след над 4 часа игра. Джокович записа днес общо 13-ата си и 12-а поредна победа от 15 мача срещу швейцареца.

Двамата изиграха епичен мач и на 1/8-финалите на Australian Open тази година, в който Джокович спечели с 1:6, 7:5, 6:4, 6:7 (5), 12:10.

Шампионът в Ню Йорк през 2011 година се класира за четвърта поредна година на финала на US Open (това е общо пети финал за сърбина в Ню Йорк) и чака съперника си в прекия спор за трофея. Във втория полуфинал силите си ще премерят световният №2 Рафаел Надал и номер 9 в ранглистата Ришар Гаске.

Първият пробив в мача бе реализиран от Вавринка. При 1:1 в първия сет швейцарецът се възползва от колебливата игра на сърбина в третия гейм и излезе напред в резултата. Вавринка затвърди пробива, въпреки че изоставаше с 0:30 във второто си подаване и увеличи аванса си в резултата на 3:1. Последва втори пореден пробив в полза на Вавринка, а малко след това швейцарецът бе много близо до 5:1, водейки с 40:15 на свой сервис, но сърбинът успя да върне единия пробив и намали на 2:4. Последва пореден пробив за Вавринка, при това на нула, и резултатът стана 5:2. Вавринка затвори първия сет в своя полза с убедителен сервис-гейм.

В четвъртия гейм на втората част, при 2:1 в полза на сърбина, Джокович пропусна три брейкпойнта, а веднага след това загуби своето подаване. Вавринка затвърди пробива и поведе с 4:2. Джокович обаче успя да върне пробива в осмия гейм и се стигна до тайбрек, в който сърбинът спечели първите две точки. При 6:3 Джокович имаше три поредни сетбола и реализира втория.

В третия сет играта вървеше гейм за гейм без пробиви, но при 4:3 за Вавринка швейцарецът реализира пробив на нула и това му позволи малко след това със своя сервис да затвори частта.

Четвъртият сет започна обнадеждаващо за световния №1, който реализира ранен пробив и поведе с 3:0. След 4:1 за Джокович Вавринка взе медицински таймаут и играта бе прекъсната. Джокович все пак запази аванса си от един пробив в резултата и изпрати мача в решаващ пети сет.

При 1:1 в петия сет двамата тенисисти изиграха маратонски гейм, продължил повече от 20 минути. Сервиращият Вавринка спаси пет точки за пробив и успя да го измъкне. В петия гейм на сета обаче Джокович отново притисна съперника си до стената. Вавринка първоначално се измъкна, като стигна до равенство от 15:40, но при третия брейкпойнт за Ноле в гейма изкара топката в аут от бекхенд и световният номер 1 проби. Този момент от двубоя се оказа фатален за Вавринка, който не успя да върне пробива и пропусна възможността да се класира на първия в кариерата си финал на турнир от "Големия шлем".

Вавринка записа 57 уинъра и 69 непредизвикани грешки, докато Джокович регистрира 38 печеливши удара и 46 непредизвикани грешки. Ноле направи 9 аса - с един повече от Стан. Швейцарецът допусна 7 двойни грешки - с една повече от сърбина.