Гърция удари Русия за втора победа на Евробаскет 2013

Отборът на Гърция записа втората си победа в група D на Евробаскет 2013, след като тази вечер се наложи над Русия с 80:71 в най-интригуващия двубой от програмата на днешния ден на шампионата на Стари континент.

Костас Каймакоглу и Василис Спанулис бяха най-резултатни за „елините” с по 11 точки, а Стратос Перпероглу, Костас Папаниколау и Лукас Маврокефалидис завършиха с по 10 точки.

Най-резултатен за руснаците бе Алексей Швед, който наниза всичките си 17 точки в заключителната четвърт на двубоя, а Сергей Карасев се отличи с 10 точки.

Отборът на Русия отбеляза първите точки в този мач, но след това гърците се развихриха, а Принцерис и Спанулис бяха точни при стрелбите си за 8:2. Последва моментален отговор от страна на „Сборная” за 8:8, а след това двата тима си размениха по няколко успешни стрелби от далечно разстояние и равенството се запази. До края на частта гърците разиграваха по-добре, но въпреки това, руснаците демонстрираха класа, а уникална тройка на Хвостов със сирената оформи пет точки аванс за Русия – 21:16.

„Елините” стопиха изоставането си до само точка в първите секунди на втория период, но разликата отново бе възстановена, след като Калугин вкара кош и фал, а Моня демонстрира точен мерник от тройката. Последва размяна на силни моменти между гърци и руснаци, а това бе добре дошло за южните ни съседи, които за пореден път в мача се добраха до равенството – 34:34. В заключителните 120 секудни баскртболистите на Гърция смачкаха съпротивата на съперника, а тройка на Фоцис даде седем точки преднина за символичните домакини – 41:34.

Второто полувреме започна с елементарни грешки на руснаците в атака, а след това „червените” се пропукаха и в защита на няколко пъти, което даде шанс на съперника им да се откъсне с двуцифрена разлика – 36:51. Слабата игра на Русия принуди спортно-техническия щаб на тима да вземе прекъсване, но до края на периода нищо на терена не се промени и преднината на Гърция се запази - 62:47 след 30 минути игра.

Интригата в двубоя бе напълно убита още в първите минути на решителната последна четвърт, след като гърците регистрираха серия, която повиши аванса им до 21 точки за 73:52. Това внесе измамно спокойствие в редиците на „елините”, а под другия кош лидерът на „Сборная” Алексей Швед напомни за себе си и стопи пасива на тима си до само осем точки, но времето бе прекалено малко за нещо повече и последния съдийски сигнал прозвуча при 80:71 в полза на Гърция.

Гърция – Русия 80:71 (16:21; 25:13; 21:13; 18:24)

Гърция: Слукас 7; Борусис 4; Зисис 5; Спанулис 11; Перпероглу 10; Гоцис 3; Папаниколау 10; Кавадас; Маврокефалидис 10; Каймакоглу 11; Брамос; Принцерис 9

Русия: Карасев 10; Соколов 7; Валиев 2; Фридзон 8; Воронов; Кулагин 5; Швед 17; Антонов 7; Моня 9; Хвостов 6; Саврасенко; Понкрашов