Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1

САЩ удари първи шамар на България в Световната лига (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите на САЩ удариха първи шамар на България в тазгодишното издание на Световната лига, след като победиха категорично националите ни с 3:0 (25:19, 25:22, 25:21) в първата среща от 4-ия кръг на Група А в "Рино Ивентс Сентър" в Рино. Поражението бе първо за възпитаниците на Камило Плачи в Световната лига през 2013 година.

Доста българи бяха дошли в Рино, за да подкрепят родните ни волейболисти и пяха с пълно гърло химна "Мила Родино" преди началото на двубоя.

Двубоят САЩ - България започна отлично за американците, които дръпнаха с 4:0. Камило Плачи взе веднага прекъсване. Американската блокада доведе резултата до 5:0. Въпреки това в "Рино Ивентс Сентър" се чу мощно "Българиии, юнациии", от доста наши сънародници, които бяха дошли в залата, за да подкрепят националите. Бомбен сервис на Цветан Соколов даде възможност на Тодор Скримов да намали до 3:7. Следващият начален удар на Цветан Соколов спря в мрежата и САЩ поведе с 8:3 при първото техническо прекъсване. Мощна атака на Цветан Соколов намали разликата до 5:9. Карсън Кларк заби ас за 10:5. "Българиии, юнациии" отново огласи залата в Рино. Контраатака но Тодор Алексиев и 7:11. При 8:15 Камило Плачи пусна в игра Валентин Братоев на мястото на Тодор Скримов. САЩ поведе с 16:9 при второто техническо прекъсване. Цветан Соколов прати токката в аут от начален удар и САЩ стигна до геймбол при 24:18. Георги Братоев заби изненадващо втората топка и България намали до 19:24. Валентин Братоев заби сервис в мрежата и САЩ спечели първата част с 25:19.

Стоян Самунев смени Светослав Гоцев в началото на втората част. България поведе с 3:1. Цветан Соколов направи 5:2 с технична атака. Блокаут на Цецо Соколов и 6:3. Валентин Братоев заби мощно по диагонала за 7:4. Остра атака на Виктор Йосифов през центъра и България поведе с 8:4 при първото техническо прекъсване. Американците записаха 4 поредни точки, след силна серия на начален удар на Максуел Холт - 8:8. Камило Плачи веднага взе прекъсване. Цветан Соколов спря устрема на американците с мощна атака по диагонала - 9:8. Атака в аут на Карсън Кларк и 11:9 за България. Мат Андерсън изравни при 11:11 с голяма доза късмет и игра с мрежата. България отново поведе с 12:11. Двойна блокада спря атака на Цветан Соколов и САЩ поведе 13:12 за първи път във втората част. При 14:12 за САЩ Светослав Гоцев се завърна в игра. Светослав Гоцев намали до 14:15. САЩ дръпна с 16:14 при второто техническо прекъсване. Тодор Алексиев намали до 17:18. Серивс в аут на Дейвид Смит и 18:19. Максуел Холт хвана на блок атака на Светослав Гоцев 18:21. Камило Плачи взе второто си прекъсване в гейма. Тодор Алексиев намали до 19:21. Атака по диагонала на Цветан Соколов намали разликата до 20:22. Атака в аут на Валентин Братоев и 20:24. Цветан Соколов атакува мощно за 21:24. Блокада на Виктор Йосифов и 22:24. Джон Спероу взе прекъсване за САЩ. Цветан Соколов изпрати топката в аут при третия си пореден сервис - 22:25.

Волейболистите на България поведоха с 2:1 в началото на втората част. Светослав Гоцев заби блокада на Максуел Холт - 3:1. САЩ изравни при 4:4 и дори поведе с 5:4 след атака на Максуел Холт през центъра. България изравни при 5:5 след страхотна единична блокада на Валентин Братоев. Американците поведоха с 8:6 при първото техническо прекъсване. Цветан Соколов намали до 7:8. Виктор Йосифов изравни след блестяща блокада - 8:8. България излезе напред след контраатака на Тодор Алексиев - 9:8. Валентин Братоев заби мощен сервис, който "янките" не можаха да посрещнат добре - 10:8. Джон Спероу взе прекъсване за САЩ. Тройна българска блокада спря атака на САЩ - 11:9. Сервис в аут на Дейвид Смит - 12:10. Отличен сервис на Георги Братоев даде възможност на Светослав Гоцев да реализира с контраатака 13:10. Последваха 3 поредни точки за домакините - 13:13. Камило Плачи взе таймаут за България. Цветан Соколов изведе България напред с 15:13. Мат Андерсън би серивс в аут и националите поведоха с 16:14 при второто техническо прекъсване. Блокаут на Цветан Соколов доведе до 17:15. САЩ обърна резултата до 18:7 след 3 поредни точки. Николай Пенчев смени Тодор Алексиев. Валентин Братоев изравни при 18:18. Цветан Соколов атакува мощно по правата за 19:19. Две поредни лоши отигравания на Тодор Алексиев и 21:19 за САЩ. Валентин Братоев атакува силно от зона 6 - 19:20. Цветан Соколов намали до 21:22 след блокаут. Дейвид Лий направи 23:21. Атака на Светослав Гоцев в блокадата изведе САЩ до мачбол при 21:24. Американците стигнаха до успех в третата част с 25:21 след блокада на Дейвид Лий. Така САЩ спечели мача с 3:0 гейма.

Американците имаха убийствено предимство на блокада, като записаха 15 точкови блока срещу само 4 за България, което в крайна сметка се оказа решаващо за крайния изход на двубоя. Освен това наставникът на САЩ Джон Спероу бе разгадал отлично и играта на капитана на България Тодор Алексиев, който не можа да играе на познато си високо ниво от първите 4 двубоя на България в Световната лига.

Цветан Соколов бе най-резултатен за България с 18 точки, а Виктор Йосифов добави 8 точки (2 аса, 1 блок). Резервата Валентин Братоев добави още 6 точки (1 ас, 1 блок).

Капитанът Мат Андерсън заби 15 точки (2 блока) за успеха на САЩ, а диагоналът Карсън Кларк добави още 11 точки (2 аса). Пол Лотмън завърши мача с 9 точки (2 блока), а Максуел Холт записа 8 точки (5 блока!!!).

Утре, 30 юни, САЩ прима България отново в 5,30 часа в Рино във втората среща от 4-ия кръг на Група А на Световната лига.

САЩ - БЪЛГАРИЯ 3:0 (25:19, 25:22, 25:21)
САЩ: Кайл Колдуъл 7, Карсън Кларк 11, Матю Андерсън 15, Пол Лотмън 9, Дейвид Смит 4, Максуел Холт 8 - Ерик Шоджи-либеро (Дейвид Лий 1)
Старши-треньор: Джон Спероу
БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 3, Цветан Соколов 18, Тодор Алексиев 6, Тодор Скримов 1, Виктор Йосифов 8, Светослав Гоцев 3 - Теодор Салпаров-либеро (Валентин Братоев 6, Стоян Самунев, Николай Пенчев)
Старши-треньор: Камило Плачи.

ГАЛЕРИЯ от мача САЩ - БЪЛГАРИЯ 3:0 - ТУК!!!