България победи Грузия след дузпи на международен юношески турнир на УЕФА

Националният отбор на България по футбол за юноши, родени след 1 януари 1997 година, продължи успешното си представяне в турнира на УЕФА за развитие на млади таланти, на който е и домакин. Лъвовете спечелиха с дузпи с 6:5 срещу Грузия в днешния си мач, след като редовното време приключи при зрелищното 3:3 на стадион Беркут в Брестник. Вчера пък момчетата на Петър Пенчев надиграха Кипър с 2:0. Двубоят с грузинците бе на високи обороти от самото начало.

В петата минута Божидар Краев подаде към Александър Георгиев, чийто шут се оказа неефективен. В 13-та минута Иракли Бидзинашвили се пребори за топката в наказателното поле и с диагонален изстрел в далечния ъгъл откри резултата в полза на гостите. На нашия тим му бяха необходими 120 секунди за реакция. Ангел Максимов напредна към наказателното поле и пусна пас в коридор към включилия се от дясно Динко Митрев. Последва добре насочен удар на нападателя на Литекс за 1:1, като това бе втори негов гол в турнира на УЕФА. В 23-та минута Грузия можеше отново да поведе. Гурам Гощелиани се ориентира най-бързо при разбъркване след корнер и шутира с левия крак. Топката обаче профуча покрай страничната греда.

Пет минути по-късно резултатът стана 1:2. Бидзинашвили се измъкна зад гърба на бранителите в бяло, финтира Димитър Митов и на празна врата реализира второто си попадение в срещата. Точно след изтичането на половина час игра и Динко Митрев отвърна с втори гол. Божидар Краев центрира от фаул, Самер Алхусеин докосна леко топката и тя стигна до дебнещия близо до гредата Митрев, който не сбърка за 2:2. В 34-та минута България "оплете" отлична комбинация от ляво, преминала с размяна на пасове между Галин Ташев и Александър Георгиев, отклоняване на топката от Стефан Терзиев, пас на Краев към Александър Георгиев и фалцов удар близо до гредата.

В добавеното време на първата част Божидар Краев още веднъж центрира от фаул, вратарят Бека Курдадзе не боксира по най-добрия възможен начин и топката се озова в Ангел Максимов. Полузащитникът не губи време и стреля незабавно, като премереният му шут с десния крак спря в горния десен ъгъл на Курдадзе за 3:2. Умората постепенно завладя двата тима след почивката, но все пак имаше още интересни моменти. В 55-та минута Бидзинашвили комбинира с Гощелиани, чийто удар излезе в аут. В 63-та минута Стефан Аличков овладя топката близо до наказателното поле и пробва параболичен удар с левия крак, който бе избит в корнер от Бека Курдадзе.

В 70-та минута бързоногият Гиорги Беридзе нахлу в наказателното поле на Бъллгария, където бе фаулиран от Самер Алхусеин. Гиорги Джобава не сбърка от дузпата за 3:3. В последната секунда на двубоя Божидар Краев бе близо да донесе успеха на "лъвовете" от пряк свободен удар. Курдадзе обаче извади топката от сглобката със сетни усилия.

Според регламента на турнира при равенство в редовното време веднага се изпъняват дузпи. Грузинците спечелиха по този начин срещу Турция вчера (1:1 в редовното време), но днес бяха сломени. Българите започнаха да изпълняват първи, а Божидар Краев, Александър Георгиев, Стефан Аличков, Ангел Максимов и Галин Ташев бяха безупречни.

Грузия също отвърна с пет вкарани дузпи. При шестата нашият вратар Димитър Митов реализира без притеснение, а после хвана шута от бялата точка на Беридзе. Така юношите до 16 години спечелиха след 3:3 в редовното време и 6:5
при дузпите. Предстои ден почивка, а в събота от 11 часа играем с Турция в Брестник.

Състав на България: Димитър Митов, Кристиян Джамов, Самер Алхусеин, Георги Купенов, Галин Ташев, Йордан Атанасов (59 - Пламен Мангаров), Ангел Максимов, Динко Митрев (67 - Виктор Пенчев), Александър Георгиев, Божидар Краев, Стефан Терзиев (41 - Стефан Аличков)

Снимка: bfunion.bg