България взе непреодолим аванс от 3:0 срещу Естония

България взе непреодолим аванс от 3:0 победи срещу Естония в плейофа за оставане във втора група в зона Европа/Африка на турнира за купа "Дейвис", неофициално световно отборно първенство по тенис за мъже.

В мача на на двойки Тихомир Грозданов и Александър Лазов стигнаха до уникален обрат от 0:2 до 3:2 сета над Мик Ирдоя и Валентин Иванов - 4:6, 6:7(4), 7:6(2), 6:4, 6:3. Българите пробиха сервиса на Мик Ирдоя още в началото и поведоха с 1:0, удържаха преднината си до 3:2 гейма, когато Александър Лазов сгреши.

Естонците стигнаха до две точки за изравняване и при втората Лазов направи двойна грешка. Нататък гостите стабилно задържаха подаванията си и се добраха до преднина от 5:4. Тогава отново на сервис на Лазов получиха три сетбола и при отново при втория българинът направи двойна грешка. Във втория сет българите с 3:0 гейма, но естонците стигнаха до равенство - 5:5. В тайбрека гостите поведоха с 4:2 и не допуснаха обрат, затваряйки сета след 7:4 точки за 57 минути. Българите взеха аванс от 3:1 в третия сет, но Грозданов загуби подаването си и съперникът отново изравни - 3:3. При 5:4 българите имаха трети сетбол след два в края на втория сет, но пак не успяха да се възползват и последва тайбрек. В него домакините не оставиха никакви шансове на съперника и спечелиха със 7:2 точки.

Четвъртият сет се движеше без пробиви до 4:4, когато при първата си възможност българите пробиха сервиса на Владимир Иванов и Тихомир Грозданов трябваше да изравни сетовете. В подаването му имаше две възможности за пробив и пет сетбола, а стигнаха до успеха при последния. В петия сет домакините направиха два пробива - за 4:3 и за 6:3. Така и догодина националите ще се състезават във втора група в зона Европа/Африка на турнира.

"Най-сладко е да победиш от 0:2 с 3:2. Доволни сме от победата. Не показахме най-добрата си игра, но оставаме в групата и това е най-важното", каза след мача Грозданов. "В началото беше тежко, но в края заиграхме на по-добро ниво. Важното е, че успяхме да се преборим. Пожелавам на всеки да изпитва такова чувство, каквото аз днес", допълни Лазов.