Шампионката си е шампионка

За втора поредна година Виктория Азаренка печели Откритото първенство на Австралия, след като на финала в Мелбърн се наложи с 4:6, 6:4, 6:3 срещу световната номер 6 На Ли (Китай) след 2 часа и 40 минути игра. С днешната победа представителката на Беларус си осигури и оставане на върха в световната ранглиста при обновяването на класацията през следващата седмица. Азаренка ще влезе в историята като осмата тенисистка в "Оупън ерата", която успява да защити трофея си в Австралия след Маргарет Корт (69 -71 г.), Ивон Гулагонг Коули (74-76 г.), Щефи Граф (88-90 г.), Моника Селеш (91-93 г.), Мартина Хингис (97-99 г.), Дженифър Каприати (01-02 г.) и Серина Уилямс (09-10 г.).

Със завоюването на втория си трофей от Големия шлем 23-годишната Азаренка се изравнява със Светлана Кузнецова по брой титли от "Голямата четворка" сред действащите тенисистки. Преди тях в това подреждане са Серина Уилямс (15), Винъс Уилямс (7), Мария Шарапова (4).

От своя страна, 30-годишната На Ли пропусна чудесна възможност да стане най-възрастната шампионка на Australian Open в "Оупън ерата" и седмата най-възрастна във всички надпревари от Шлема. Тя обаче си гарантира придвижване с една позиция напред в световната ранглиста и от следващата седмица ще е под номер 5. Китайката не успя да спечели втора титла от "Голямата четворка" след успеха на "Ролан Гарос" през 2011 година, а това бе и втори загубен от нея финал в Мелбърн след този преди 2 години, когато отстъпи срещу Ким Клайстерс (Белгия).

Днешният финален сблъсък бе наистина драматичен - премина през серия обрати, много емоции, на два пъти На Ли се нуждаеше от медицинска помощ, а имаше и прекъсване заради фойерверките по повод националния празник на Австралия. До последното разиграване не бе ясно коя от двете тенисистки ще вдигне триумфално ръце в края.

Началото на финала бе доста нервно, като двете тенисистки си размениха общо седем пробива в открващия сет. На Ли взе подаването на съперничката си още в първия гейм, но в следващия самата тя се пропука - 1:1. Световната номер 6 стигна до два брейкпойнта в четвъртия гейм и направи нов пробив за 3:1. Азаренка обаче демонстрира характер и се възползва по най-добрия начин от нестабилния бекхенд на опонентката си. Представителката на Беларус обърна сервис гейма на Ли от 40:15 и стигна до пробив - 2:3. Опитната китайка бе агресивна при ретурите и това даде резултат след нов пробив и аванс за нея от 4:2.

Сервирайки за първия сет, На Ли прояви слабост и пробивът разлика бе стопен - 5:4. Въпреки това обаче китайската тенисистка върна концентрацията си и бе възнаградена за това. Тя пропусна три сетбола в десетия гейм, но при четвъртия Азаренка й помогна и с двойна грешка предаде частта при 4:6 след 45 минути игра на "Род Лейвър Арина" в Мелбърн.

Във втория сет пробиви също не липсваха. Миналогодишната шампионка започна силно и поведе с 3:0, но На Ли успя да върне един от двата пробива в четвъртия гейм. В петия гейм при собствен сервис китайката навехна глезена на левия си крак и поиска медицински таймаут. Бившата шампионка от "Ролан Гарос" успя да продължи мача и още в следващия гейм стигна до три брейкпойнта. Азаренка се мобилизира и обърна резултата от 0:40, спасявайки подаването си за 4:2. В седмия гейм Вика имаше две нови възможности за пробив, но ги пропиля, след което допусна изравняване за 4:4. Азаренка бързо върна преимуществото си с пробив за 5:4, а няколко минути по-късно със сервис гейм на нула спечели сета с 6:4.

Непредсказуем бе развоят на третата част. Азаренка започна ударно с пробив, но след двойна грешка допусна изравняване на резултата. При 2:1 в полза на На Ли и сервис на съперничката й финалният мач бе прекъснат за около 10 минути заради форйерверките по повод националния празник на Австралия. При първото разиграване след подновяването на играта китайката стъпи отново накриво на левия си крак, а при падането удари главата си в земята. След оказаната нова медицинска помощ и прекъсването за няколко минути На Ли прецени, че може да довърши срещата. Представителката на Китай даже стигна до брейкпойнт в четвъртия гейм, но противничката й го отрази.

При 2:2 Азаренка стигна до два шанса за пробив и не сгреши - 3:2. Малко по-късно обаче лидерката в световната ранглиста трябваше да отразява брейкпойнт, но се справи успешно и взе подаването си за 5:3. В следващия гейм Азаренка стигна до мачбол и още при първата си възможност се поздрави с успеха. Така тенисистката от Беларус записа 14-ата си поредна победа в Мелбърн и 6-а от общо 10 мача срещу На Ли.

Азаренка завърши финалния двубой с една директна точка от сервис, докато съперничката й направи 4 аса. Двойните грешки на шампионката бяха 4 - с една по-малко от тези на Ли. Китайката остави в статистиката 36 печеливши удара - два пъти повече от опонентката си. На Ли се отчете с 57 непредизвикани грешки, докато при Азаренка те бяха 28.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ ФИНАЛА В МЕЛБЪРН И ТРИУМФА НА АЗАРЕНКА МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!