Селекционерите на България: Впечатлени сме, приятна изненада

Голяма част от селекционерите на България в последните десетина години споделиха, че са впечатлени и приятно изненадани от представянето на националния отбор в мача с Унгария. Контролната среща, която бе дебют за Любослав Пенев начело на тима, завърши 1:1, но "трикольорите" изиграха много силно второ полувреме и само неумението да се реализират головите положения им попречи да се поздравят с победа.
Ето какво споделиха пред "Труд" Станимир Стоилов, Стойчо Младенов, Пламен Марков, Димитър Димитров и Димитър Пенев.

Стоилов: Това е пътят

“Мачът с Унгария определено ми хареса - заяви Станимир Стоилов. - Хареса ми, че нашият отбор опита да наложи контрол над мача, да контролира топката. Отборът опита да се надиграва - това е пътят според мен, както казах и в интервюто за “Труд” вчера.

Резултатът в такива случаи не е най-важното. Когато има игра, има стремеж към надиграване и когато всичко това се получи, резултатите сами ще дойдат и в контролите, и в официалните мачове.

Младенов: Най-добри от 4 г.

“Впечатлен съм от мача срещу Унгария - призна Стойчо Младенов. - От четири години не бяхме играли толкова силно. Надявам се, че с времето отборът ще се развие и няма да тъпче на едно място. Работата предстои.

Винаги съм твърдял, че националите имат голям потенциал. Ако в отбора се завърнат опитните Димитър Бербатов, Стилиян Петров и Мартин Петров, ще имаме наистина атомно нападение и изключително солидна халфова линия.”

Марков: Позитивен двубой

“Определено съм доволен от представянето на България - заяви Пламен Марков, който през 2008 г. първи взе в щаба си дебютиралия в сряда Любослав Пенев. - Слушам много притеснения, че сме изпуснали положения. По-важното е, че играта беше силна и доведе до голови ситуации. Представянето дава основание да се надяваме за по-добро бъдеще на отбора ни. Доволен съм, че Любо Пенев направи такъв силен дебют. Това беше важно за него.”

Херо: Приятна изненада

“Много ми хареса играта особено през второто полувреме - каза Димитър Димитров -Херо. - Преди почивката създавахме по-трудно положения. Но след това демонстрирахме преса, агресивност, широк фронт на атаката. Не е толкова важно, че сме изпуснали. Винаги съм твърдял, че важното е да се създават ситуации пред вратата.

Приятно съм изненадан от играта на България срещу Унгария. Тя дава надежди за по-добро бъдеще на този отбор."

Пенев-старши: Браво, Любо!

“Преди всичко искам да поздравя Любо и отбора - каза Димитър Пенев. - В мача видях узрели футболисти. България определено беше доста по-добрият отбор. Рядко се случва при такава криза, при толкова критики, при провалени квалификации да отидеш на чужд терен и да играеш убедително.

И на мен ми беше тежко в дебюта ми срещу Турция в Стара Загора. Тогава направихме 0:0. Не бях повикал повечето легионери. Но в следващия мач бихме Италия с 2:1. Тогава Любо се сдърпа с Масимо Крипа и получи червен картон, после и Джанлука Виали го изгониха. Случва се.

Радвах се, когато гледах мача. В последните години свикнахме да се молим за по едно положение на чужд терен. А сега имахме 7-8. Виждам някои черти от мен в Любо. Той вече натрупа опит и в ЦСКА, и в “Литекс”. Планира си програмата, което е безкрайно важно. Явно беше изучил играта на унгарците. Е, сигурно, когато седне с приятели да обсъди мача, ще си зададе въпроса къде му беше централният нападател? Сигурно ще си каже: Аз ли трябва да вляза? Бербатов ли?
Винаги съм бил оптимист. И сега също се надявам, че националният отбор ще тръгне по нов път. България има нужда от успехи".