Бразилия изравни рекорда на Италия

Националният волейболен отбор на Бразилия спечели за осми път Световната лига в юбилейното 20-то издание, след победи тази вечер в изключително зрелищен и драматичен финал Сърбия с 3:2 (22:25, 25:23, 25:22, 23:25, 15:12), игран пред близо 23 000 зрители в зала "Белградска арена" в сръбската столица. Така бразилците изравниха досегашния рекорд на Италия.

Досега кариоките бяха печелили най-комерсиалния волейболен турнир през 1993, 2001 и от 2003 до 2007 година включително. Южноамериканците печелят за първи път пред 1993 година, когато пред собствена публика в Сао Пауло побеждават Русия. Следва затишие от седем години, за да дойде 2001 година когато "Селесао" печели много трудно над почти непобеждавания до тогава отбор на Италия с 3:2 гейма. През 2002 година финалният турнир отново е в Бразилия, но кариоките губят на финала от "Сборная" с 1:3.

От 2003 до 2007 година включително Бразилия беше пълен хегемон в Световната лига и напълно доминираше в нея. През 2003 година бразилците побеждават на финала в Мадрид тогавашна Югославия, в чийто състав са звездите Никола Гърбич и Иван Милкович, които играят и до сега, с 3:2 след като изостават с 1:2 гейма. През следващата година на финала в Рим "Селесао" надделява над домакините от Италия в много труден мач с 3:1 гейма. През 2005 година финалите на Световната лига както и тази година бяха в Белград. Както и тази вечер на финала се срещнаха Бразилия и Сърбия и сърноя победи с 3:1.

През 2006 година кариоките играят на финала в Москва срещу силния тогава отбор на Франция и след като губят с 0:2 успяват да обърнат до 3:2 в своя полза след невероятна игра на звездата си Жиба. В финалната среща през 2007 година в Катовице (Полша) южноамериканците се изправиха срещу Русия, победиха с 3:1 гейма и спечелиха за седми път в своята история Световната лига. През миналата година финалният турнир бе в Рио де Жанейро, но кариоките загубиха първо на полуфинала от бъдещия победител и олимпийски шампион САЩ с 0:3, а след това и в спора за бронзовите медали от Русия с 1:3 и останаха на 4-то място.