Лейкърс vs. Бостън – завръщането на символите

Лейкърс vs. Бостън – завръщането на символите

Два от най-титулуваните баскетболни клубове за всички времена най-после отново спорят за титлата в НБА. След 21-годишно прекъсване Лос Анджелис Лейкърс и Бостън Селтикс отново застават един срещу друг в директен спор за шампионските пръстени. Така най-голямото съперничество в историята на НБА бе възобновено, а виновници за това през тази година бяха "Коби Брайънт, Пау Гасол и компания" и "Голямото трио" на Бостън, включващо Пол Пиърс, Кевин Гарнет и Рей Алън. В историята на НБА Селтикс и Лейкърс са се срещали на финал на НБА общо 10 пъти, като началото на враждата започва още през 60-те години на миналия век когато за едно десетилетие двата състава се засичат 6 пъти на финал и Бостън не допуска загуба от своя съперник. Впоследствие през 80-те спорът между Лейкърс и Селтикс е украшение на финалите в НБА. Двата клуба са един срещу друг през 1984-а, когато печели Бостън, и през 1985 и 1987 години, когато победители излизат "Меджик и компания". Дейвид Стърн, който поема Лигата през 1984 година, има на разположение уникални "козове" с цел по-активно рекламиране на спорта с оранжевата топка и привличане на солидни инвестиции. Единият е враждата между гарда на "Езерняците" Меджик Джонсън и легендата на Бостън Лари Бърд. Спортното съперничество между двамата най-популярни състезатели в НБА през 80-те години започва още в края на 70-те в NCAA, но в крайна сметка за едно десетилетие Бърд и Меджик стават двете най-известните лица на Лигата и определено подпомагат не само нейното развитие, но и на баскетбола въобще. Втората „силна карта” в ръцете на Стърн е разбира се Майкъл Джордан, който властва като номер 1 в НБА и света вече през 90-те години.

Безспорно обаче сезон 2007/2008 ще се запомни с възраждането на два от символите на играта за всички времена. 21 години по-късно нещата изглеждат доста променени, но все пак известни прилики между начините на игра на двата отбора не липсват. Лейкърс може и да няма много общо с небезизвестния "showtime" от 80-те, но все пак тимът на Фил Джексън играе далеч по-атрактивен баскетбол, не на последно място поради факта, че в своите редици има един феноменален Коби Брайънт. Гардът, който точно преди 1 година, искаше от клуба да бъде продаден, направи страхотен сезон, който най-вероятно ще се превърне и в най-добрия в неговата кариера. Брайънт бе определен за MVP за сезона, а освен това е истински лидер на тима за разлика отпреди няколко години. В периода 2000-2002 Коби стана три пъти поред шампион на НБА с "Езерняците", но тогава изпълняваше функцията на „втори човек” след Шакил О`Нийл. Сега феноменалният гард ръководи умело играта на тима. Естествено той е подпомаган от усилията на Пау Гасол и опитните Дерек Фишър и Ламар Одъм. Лейкърс впечатлява и с израстването на своите резерви в лицето на словенския гард Саша Вуячич, сръбският център Владимир Радманович, Джордан Фармър, както и със силната игра през редовния сезон на младия център Андрю Байнъм.

От другата страна на барикадата обаче стои рационалния стил на Бостън, чийто диригент е легендата Док Ривърс. След като Дани Ейндж направи транферните удари на лято 2007 с привличането на Кевин Гарнет и Рей Алън и подсилването на състава от опитните Сам Касел, Пи Джей Браун и Джеймс Поуси целта вече бе ясна – титлата. Впоследствие Бостън спечели редовния сезон с 66 победи и 16 загуби, Кевин Гарнет бе определен за защитник номер 1, а Ейндж за мениджър на годината. В плейофите обаче не бе никак леко за "зелените". В първия кръг осмия на Изток Атланта Хоукс се опъна здраво на 16-кратните шампиони и в крайна сметка Селтикс оцелява след 4-3 победи в серията Същата бе ситуацията и на полуфиналите на конференцията, когато след 7 мача е отстранен и Кливланд Кавалиърс на Леброн Джеймс. Впоследствие Бостън печели титлата на конференцията след серия от 6 мача срещу Детройт Пистънс и се класира на финал в НБА за първи път след 1987 година. Бостън имат в своите редици изключително амбициозен и класен играч като Гарнет, който през тази година получи наградата на клуба за състезател с най-голям принос за успехите на тима през сезона. Номер 1 в състава на "Келтите" обаче си остава Пол Пиърс. "The Truth" вече преодоля своя рубикон, като на практика класира отбора на финал след невероятен шести мач в Детройт. В него Пиърс изнесе баскетболна лекция на Пистънс и доказа, че носи дълбоко в сърцето си заветите на покойния Ред Ауербах и живата легенда на Селтикс – Бил Ръсел. Крилото имаше един финал на конференцията през 2002 година, когато играеше в много приятен тандем с Антоан Уокър. Гарнет пък има финал на Западната конференция с Минесота през 2004 година, когато „Горските вълци” отстъпиха с 2-4 победи именно от Лейкърс. The Big Ticket надали ще пропусне да си разчисти сметките с "Коби и компания", но все пак времето и нивото на демонстрирания баскетбол ще покаже дали това е възможно. При всички положения феновете в цял свят са изправени пред най-вълнуващата серия в НБА от няколко години насам, като не е изключено тя да реши титлата в цели 7 мача.

снимки: Reuters, AP

Последвайте каналите ни в:

Още от Баскетбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти