Пет гола за 142 минути

Школата на Литекс винаги се е славела като една от най-продуктивните в България през новия век. От академията на ловчанлии са излезли някои от големите таланти на родния футбол в момента и от клуба винаги са давали път на младите футболисти. В момента ситуацията е подобна и в титулярния състав на тима от Ловеч попадат все повече местни таланти.

Прави впечатление любопитна статистика за един от най-обнадеждаващите младоци в тима на Красимир Балъков - нападателят Георги Минчев. Въпреки че не попада често в игра, голаджията не пропуска да се възползва по отличен начин от дадения му шанс за изява. Сухата статистика показва, че за първия тим на Литекс Минчев е бил на терена точно 142 минути във всички турнири и в тях е отбелязал цели пет гола. Това означава, че 19-годишният нападател вкарва попадение на всеки 28,4 минути.

Минчев дебютира за Литекс в А група през миналия сезон, като първите му минути на терена са в дербито с ЦСКА на 11 декември 2013 година, когато се появява за по-малко от две минути на терена в даденото от съдията продължение. Три дни по-късно влиза в игра в 89-ата минута в мача с Локомотив (Пловдив) и само 60 секунди по-късно бележи първия си гол за ловчанлии.

През този сезон Минчев е играл в общо осем мача на Литекс в шампионата, които обаче общо му дават 112 игрови минути. Въпреки това младокът отбелязва три гола за периода си на терена. В мача с Марек на 29 септември Минчев се появява в игра в 80-ата минута и за десет минути на терена забива два гола за крайния успех от 3:0. Преди седмица пък спаси точката за тима си срещу Берое, изравнявайки за 1:1. Минчев има и един гол за Купата на България - срещу Пирин (Гоце Делчев) пет минути след влизането си в игра за победата с 4:0.

Освен високата му успеваемост за мъжкия отбор, Минчев е водещ голмайстор на Литекс в младежката група до 21 години. Там нападателят има 17 гола, а тимът му е лидер с три точки преднина от Лудогорец.

През миналия сезон пък играчът стана голмайстор на Литекс в Юношеската група до 19 години с 33 гола, а ловчанлии станаха шампиони в тази възрастова група.